תסמונת דום נשימה בשינה

מעבדת שינה מילניום – טל, בהנהלת פרופ' אשר טל, מפעיל מרפאת שינה פרטית לאיתור ולטיפול בהפרעות שינה. המכון החדיש, המשמשת כספק של שירותי בריאות כללית, מעמידה לרשותכם מיטות בדיקה מתקדמות ומגוון בדיקות ביתיות לאבחון הפרעות כאלו ואחרות בשינה.

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה

הפרעת השינה השכיחה ביותר היא תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה.

התסמונת אצל מבוגרים

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה מופיעה אצל כ-5% מהגברים וכ-3% מהנשים. מדובר בחסימה מלאה או חלקית למעבר אוויר אל הריאות, שמתבטאת בעיקר בשינה וגורמת להפרעת שינה בטווח המידי ולסיבוכים משמעותיים בטווח הארוך.

הסימנים הראשוניים הם נחירות ועייפות יום, פה יבש, התעוררות בתחושה של חנק, דיווח של בן / בת הזוג על שינה מאוד לא רגועה עם מאמץ נשימתי ועם הפוגות בנחירות.

עייפות יום, התלונה השכיחה ביותר, מלווה בדרך כלל בירידה כללית בתפקוד היומי: הירדמויות במצבים מביכים (ישיבות, הרצאות ודיונים), מעורבות בתאונות דרכים ובתאונות עבודה, ירידה משמעותית בפריון העבודה, הפרעות קוגניטיביות (קושי לבצע מטלות שגרתיות), ירידה בליבידו (החשק המיני) וירידה בתפקוד המיני אצל גברים.

הסיבוכים העיקריים של תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה הם במערכת הקרדיו-וסקולרית, לב וכלי דם. יתר לחץ דם שכיח מאוד בקרב אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה, וכן מחלות לב שונות, סיכון יתר לפתח שבץ מוחי ועוד. נמצא קשר הדוק בין יתר לחץ דם, השמנה, סוכרת ודום נשימה חסימתי ("התסמונת המטבולית").

הטיפול בהפרעה מפחית מאוד את הסיכון לתחלואה לבבית ומשפר מאוד את איכות החיים.

פרופ' אשר טל - מהו דום נשימה בשינה

התסמונת אצל ילדים

דום נשימה חסימתי מאפיין כ-3% מהילדים. החשיבות באבחון ובטיפול מוקדם בדום נשימה חסימתי אצל ילדים נובעת מהסיבוכים האפשריים של תסמונת זו עבורם, כגון: הפרעות התנהגות, קשיי למידה, ירידה בתפקוד קוגניטיבי והפרעות קשב וריכוז. סיבוכים נוספים הם הפרעות גדילה וכן קושי בלב הימני עקב עלייה בלחץ ריאתי.

האבחון מצריך בדיקת שינה מלאה, הכוללת רישום רב-ערוצי (כמו במבוגרים) למעקב בו-זמנית אחר מדדי נשימה בשינה בשלבי השינה השונים.

תהליך הטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה

במעבדת השינה מילניום – טל מתנהל תהליך האבחון והתאמת הטיפול בדום נשימה חסימתי בשינה אצל מבוגרים, על-פי השלבים הבאים:

2. ניסיון טיפולי ב-CPAP

אם אובחנה תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, נערכת בדיקה נוספת, בה ישן הנבדק עם מכשיר המזרים לחץ חיובי לדרכי הנשימה דרך מסיכת אף (CPAP = Continuous Positive Airway Pressure). מטרת הבדיקה היא לקבוע האם הטיפול ב-CPAP עוזר, ואם כן – באיזה לחץ. במקרים רבים, על-פי החלטת הרופא, ניתן לבצע ניסיון טיפולי ב-CPAP בביתו של הנבדק.

1. בדיקת שינה אבחנתית (Polysomnography)

בדיקה הכוללת רישום רב-ערוצי של מדדי נשימה ושלבי שינה, במטרה לאבחן האם קיימת בעיה בנשימה בשינה, לקבוע את מידת חומרתה ולבחון האם היא מלווה בירידות משמעותיות בריווי החמצן בדם וגורמת ליקיצות ולערויות חוזרות. לעתים מאובחנות בבדיקת השינה בעיות אחרות כגון תסמונת תנועות רגליים מחזוריות, אינסומניה ועוד.

במקרים בהם השאלה העיקרית היא לגבי דום נשימה חסימתי בשינה, ניתן לבצע את הבדיקה בבית הנבדק.

4. טיפול ב-CPAP

בתום תהליך ההסתגלות, כאשר הוחלט שהנבדק זקוק לטיפול ממושך ב-CPAP, צוות המעבדה מלווה את הנבדק גם בתהליך הקנייה על-פי בחירתו של הנבדק.

3. הסתגלות ל-CPAP

אם חומרת התסמונת מחייבת טיפול, והניסיון הטיפולי הדגים שיפור משמעותי, מקבל הנבדק מכשיר CPAP למספר ימים, כאשר הוא מכוון על הלחץ הטיפולי שנקבע בניסיון הטיפולי.

תהליך זה נעשה אחרי פגישת הסבר עם טכנאי המעבדה ובליווי צמוד של הטכנאי להתאמה מרבית של המכשיר, המסכה והלחץ המועדפים לכל נבדק באופן אינדיבידואלי. תחת גג המעבדה ובפיקוח צוות המעבדה, מוצע לכל נבדק מגוון רחב של מכשירים ומסכות של החברות המובילות בארץ.

5. מעקב CPAP

  • בדיקות חוזרות להתאמת לחץ טיפולי
  • התאמת BIPAP במקרים בהם מתקשה הנבדק להסתגל ל-CPAP
  • ייעוץ לגבי אפשרויות טיפוליות נוספות (ניתוחי אא"ג, הפחתת משקל מבוקרת ועוד)
  • ייעוץ להתאמה ולהחלפה של מסיכות ל-CPAP
  • פריקת נתוני מכשירי CPAP, לצורך בדיקת התאמת הלחץ הטיפולי ובדיקת היענות לטיפול הממושך
  • קישור לחברות ה-CPAP השונות לצורך טיפול ותיקון במכשירים
  • מתן מידע שוטף לגבי אמצעים, מכשירים, מסיכות חדשות, ריענון המסכות ועוד

מעוניינים לקבל ייעוץ מקצועי ממומחה?

מעבדת שינה מילניום – טל

טל': 073-7593685